Strony

poniedziałek, 29 maja 2017

knysze z soczewicą



ciasto na knysze

45 dag pszennej mąki 
150 g masła
100 ml kwaśnej śmietany 18%
dwa jajka
szczypta soli 

składniki zagnieść na gładkie, elastyczne ciasto. w razie potrzeby dodać trochę mąki. odstawić do lodówki na pół godziny.

farsz

400 gram czerwonej soczewicy
dwie marchewki
pietruszka
pół średniego selera
mały por
czerwona cebula
oliwa
2 ząbki czosnku
jajko
kmin
cynamon
imbir
gałka muszkatołowa
sól
cukier
pieprz do smaku

soczewicę ugotować do miękkości w wodzie, do której dodać równe część soli i cukru. odcedzić.

jarzyny mogą być wcześniej ugotowane jako smak na zupę. jeśli nie - obrać je se skórki. czosnek obrać i przepuścić przez praskę. pietruszkę, marchew i seler zetrzeć na grubej tarce. por pokroić w talarki. cebulę pokroić w dosyć drobną kostkę. na patelni rozgrzać oliwę. wysypać cebulę. przyrumienić. dodać por a po chwili utarte warzywa. smażyć aż zmiękną. dodać soczewicę. wymieszać dokładnie. doprawić cynamonem, imbirem, gałką muszkatołową, kminem, solą i pieprzem do smaku. na koniec dokładnie wymieszać z jednym jajkiem.

schłodzone ciasto rozwałkować na stolnicy. pokroić na kwadraty. wykładać równe części farszu. sklejać przeciwległe rogi kwadratów. krawędzie sklejać tylko częściowo, pozostawiając niewielkie szczeliny.

wierzch knyszy smarować roztrzepanym jajkiem posypywać czarnuszką, kminkiem lub startym żółtym serem - zgodnie z upodobaniami.


knysza to świetne drugie śniadanie, przekąska lub dodatek do innych dań. 

custard, rabarbar i płatki róż


kruche ciasto

200 g mąki
110 g masła
3 łyżki cukru
1 łyżka wody
szczypta soli

masło, wodę i cukier umieścić w garnku o grubym dnie. postawić na ogniu, aż masło i cukier się rozpuszczą i połączą z wodą. stopniowo dodawać mąkę i odrobinę soli cały czas mieszając. piekarnik rozgrzać do temperatury 200 stopni. ciastem wyłożyć formę na tartę. nakłuć widelcem. piec na złoty kolor.

rabarbar

kilo rabarbaru
maksymalnie dwie płaskie łyżki brązowego cukru
sok z jednej cytryny
kilka płatków róży cukrowej

łodygi rabarbaru obrać ze skórki i pokroić. włożyć do miski. posypać cukrem i zalać sokiem z cytryny. wyłożyć na rozgrzaną patelnię i dusić bez pokrywki, aż kawałki rabarbaru zmiękną, ale nie stracą kształtu. pod koniec duszenia dodać podarte w dłoni płatki różane. odstawić. 

custard

0,5 litra mleka
wanilia prawdziwa - pół laski
dwa żółtka i jedno jajko
7 dag cukru
1,5 płaskiej łyżki mąki kukurydzianej (lub ziemniaczanej)

wanilię rozkroić. wycisnąć z niej ziarna. wszystko wrzucić do mleka. mleko podgrzewać do momentu, aż będzie tworzył się kożuch. w garnku utrzeć  jajko i żółtka z cukrem na białą, puszystą masę. na koniec zmiksować z mąką. powoli wlewać mleko cały czas energicznie mieszając. naczynie z custardem umieścić na średnim ogniu i podgrzewać mieszając, aż zgęstnieje. 

custard wylać na gorący spód tarty. 
na wierzch wyłożyć rabarbar. 
całość wstawić do piekarnika na 15 minut - zmniejszyć temperaturę do 180 stopni.



scordalia z niedźwiedziego czosnku



pęczek liści niedźwiedziego czosnku
pół bułki namoczonej w mleku
olej arachidowy lub z orzechów włoskich
sól
kilka łyżek zmielonych orzechów włoskich
pół dojrzałego zielonego avocado



umyte i osuszone liście czosnku pokroić i zmiksować z bułką na gładką masę. dodać obrane ze skórki, pokrojone w kostkę avocado, odrobinę oleju orzechowego i ok. trzech łyżek mielonych orzechów włoskich. zmiksować aby wszytko się połączyło. jeśli masa jest zbyt rzadka dodać jeszcze orzechów do uzyskania spójnej, kremowej konsystencji. przyprawić solą do smaku.




podawać np. z grzankami i ruccolą. ulubiona kombinacja - grzanka z razowego chleba z serkiem ricotta, scordalią i ziarnami zielonego pieprzu. świetnie sprawdza się również jako sos do wrapów.

kocie kupki


25 dag mąki
10 dag mielonych orzechów lub migdałów
20 dag  zimnego masła
10 dag  cukru
3 żółtka

całe mnóstwo cukru pudru wmieszanego z prawdziwą wanilią

składniki zagnieść na gładkie ciasto. włożyć do lodówki. dobrze schłodzone formować w małe wałeczki ułożone w podkówki lub rozwałkować na grubość ok. 0,5 cm i wykrawać ciasteczka. układać na blasze wyłożonej pergaminem. piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni ok. 20 min. 




przechowywać w metalowej puszce przesypane waniliowym cukrem pudrem. najlepiej smakują po kilku dniach, kiedy orzechowy aromat nabiera swej mocy w połączeniu z obłędnym zapachem wanilii.

gratin dauphinois z niedźwiedzim czosnkiem


 

pięć średnich ziemniaków
200 ml słodkiej śmietanki
mały pęczek czosnku niedźwiedziego
sól
pieprz
gałka muszkatołowa

ew. kawałek sera długo dojrzewającego - np. cheddar


ziemniaki obrać ze skórki. pokroić na cieniutkie talarki. zblanszować wrzucając na ok. dwie minuty do osolonej wrzącej wody. odcedzić. dno naczynia żaroodpornego skropić oliwą. poukładać pokrojone ziemniaki. piekarnik rozgrzać do temperatury 180 stopni.

liście czosnku niedźwiedziego umyć. osuszyć ściereczką. pokroić. przełożyć do blendera. zalać śmietanką. zmiksować. miksturą zalać pokrojone ziemniaki. posypać solą, świeżo zmielonym pieprzem i startą gałką muszkatołową. przed lub po upieczeniu można je także posypać kwiatami czosnku niedźwiedziego.
 



ewentualnie posypać pokruszonym drobno serem.

wstawić do nagrzanego piekarnika. piec 30-40 minut. sprawdzić, czy ziemniaki zmiękły. 
 


 

gotowe! podawać ze świeżą sałatą.